Proses Otomasyonu Sektörü İkinci Kez Bir Araya Geldi, Fabrikalarda Bakım ve Proses Güvenliği Konuları Ele Alındı

 

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Proses Mühendisliği Çözümleri ile Fabrikalarda Modernizasyon Zirvesi ve Sergisi” 4-6 Ekim tarihleri arasında İstanbul WOW Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinlikte toplam 1.708 ziyaretçi, tamamı alanında uzman 38 markanın eş zamanlı sunumlarını izledi.

 

Proses Otomasyonu, Proses Yönetimi, Proses Güvenliği ve Proses Bakımı olmak üzere 4 ana başlıkta düzenlenen Proses Mühendisliği Çözümleri ile Fabrikalarda Modernizasyon Zirvesi ve Sergisi’nde ziyaretçiler; trend teknolojiler ve yönetmelikler için gerçekleştirilen yatırımları; son kullanıcı ve yatırımcılardan, ilk ağızdan duyma fırsatı elde etti. Aynı zamanda yaşlanmış tesislerin ömürleri süresince daha güvenli hale getirilmesi, bakım maliyetlerinin azaltılması, nesnelerin interneti için ekipmanlarda akıllı dönüşümler ile birim kaynaktan maksimum verim gibi konularda sanayi tesisleri için yeni yatırım hedefleri oluşturuldu.

 

 

TÜRKİYE’NİN 29 İLİNDEN İMALATÇILAR GELDİ 

 

Proses Mühendisliği Çözümleri ile Fabrikalarda Modernizasyon Zirvesi ve Sergisi, Türkiye’nin farklı bölgelerinden sanayicileri bir araya getirdi. Türkiye’nin 29 ilinden 1.708 kişi zirveyi ziyaret etti. Ziyaretçilerin oransal dağılımında Marmara Bölgesi ilk sırada yer aldı. Marmara Bölgesi’ni, Ege ve İç Anadolu Bölgesi takip etti. 

 

 

Ziyaretçilerin Bölgelere Göre Dağılımı

 

GELEN ZİYARETÇİ PROFİLİ

 

Standart fuar konseptinden farklı yapısı ile katılımcı firmalar ile doğru ziyaretçileri buluşturmayı hedefleyen zirveye sektör dışı ziyaretçi profili minimumda tutuldu. Fabrikaların üretim süreçlerinden sorumlu kişilerin bulunduğu organizasyonda ziyaretçilerin yüzde 45’i Üretim Müdürü idi. Genel Müdür/müdür yardımcıları ve proje sorumluları çoğunlukta olan kitleyi oluşturdu.

 

 

 

 

 

49 ADET SEKTÖREL SUNUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ 

 

Üç gün süren etkinlikte yabancı ve Türk markalardan oluşan 38 firma, 49 adet sektörel sunum gerçekleştirdi. Katılımcı firmalar tarafından gerçekleştirilen sektörel sunumlarda; proses güvenliği ve bakımı, Endüstri 4.0, yaşlanmış tesislerin daha güvenli ve üretken hale getirilmesi, akıllı enstrüman uygulamaları ve son dönem verimlilik uygulamaları ziyaretçilerle paylaşıldı. 

KATILIMCI VE ZİYERETÇİ YORUMLARI

 

Organizasyona katılan firmalar ağırlıklı olarak şu üç konuyu ön plana çıkardılar:

 

1- Gelen ziyaretçiler kesinlikle çok doğru bir kitle, ancak sayıları artırılmalı.
2- Zirve bu yıl ikinci kez düzenlendi ve gelişiyor. Önümüzdeki yıllarda proses otomasyonu sektörü için iyi noktalara geleceği öngörülüyor.
3- Eş zamanlı sunumlar kesinlikle kaldırılmalı, ziyaretçilerin ilgisi dağıtılmamalı.  


Ziyaretçilerin ağırlıklı olarak görüşleri de şu şekilde oluştu:

 

1- Sunum konuları ağırlıklı olarak ürün tanıtımlarından oluşuyordu, yeterince ilgi çekici değildi. 

2- Eş zamanlı sunum sayısı çok olduğu için stand alanlarına yeterince zaman ayıramadık.

3- Zirve daha büyük bir alanda olmalı, katılımcı firma sayısı artırılmalı. 

 

Organizasyon şirketi ST Alternatif Fuarcılık hakkında ayrıntılı bilgi için: www.stalternatif.com